Wojna aplikacji mobilnych

Większość sfer naszego życia przenosimy do przestrzeni internetowej. Dlatego też, dziesiątki aplikacji mobilnych walczą ze sobą o jak największą liczbę użytkowników. Niektóre nawet zaczynają kraść od siebie nawzajem pomysły.

Stories

Snapchat miał się wyróżniać na tle wszystkich innych aplikacji mobilnych oferując przesyłanie bezpośrednio zdjęć, znanych jako „snapy”, do zarówno znajomych, jak i obcych osób. Rewolucyjną cechą tego rozwiązania było kompletne znikanie snapów po ich otworzeniu. Miało to ograniczyć rozpowszechnianie cudzych zdjęć w przestrzeni internetowej. Jednak oczywiście nie tylko powstały specjalne aplikacje umożliwiające zapisanie cudzych zdjęć, ale i nagle wszyscy nauczyli się jak wykonywać zrzut ekranu na swoim telefonie.

Z czasem Snapchat wprowadził usługę zwaną „Stories”, która miała pozwolić użytkownikom na nagranie krótkich filmików lub złożenie serii snapów opowiadając zdarzenia z ich życia, zarówno te bardziej, jak i mniej ciekawe. Stały się one taką miniaturową wersją YouTube, gdzie każdy znajomy może w dowolnym momencie zapoznać się z twoją opowieścią. Jeżeli Story zostanie upublicznione, sprawdzić je może każdy. Okazało się to wielkim hitem wśród użytkowników, którzy masowo zaczęli tworzyć własne Stories.

Od kilku tygodni tę samą usługę wprowadził rywal Snapchata, Instagram. Co więcej, każdy aspekt ich Stories prawie w ogóle nie różni się od tych oryginalnych. Instagram, który posiada o wiele większą liczbę użytkowników może w ten sposób całkowicie wyeliminować przeciwnika.

Usuniesz Snapchata?

Środowisko internetowe od razu rozpoczęło zagorzałą dyskusję dotyczącą przyszłości Snapchata. Tak naprawdę, jedyna usługa, która rzeczywiście dalej „trzyma” użytkowników to tzw. filtry, które umożliwiają nałożenie dowolnej maski lub efektu na swoją twarz, już podczas robienia zdjęcia. Jednak istnieją donosy, że i Instagram planuje coś podobnego wprowadzić.

Według raportów, ponad 75% użytkowników Snapchata zadeklarowało się, że nie usunie aplikacji nawet jeżeli Instagram wdroży w swojej aplikacji każdą możliwą usługę. Przyszłość pokaże.