Superkomputer za 173 mln dolarów

Komputery już właściwie towarzyszą nam wszędzie. Wbrew powszechnej opinii nie są to tylko stacjonarne wieże z monitorami, ale i smartfony, tablety, a także laptopy. Podążanie za tworzeniem nowych technologii doprowadziło do tej zadziwiającej inwestycji.

Nie do użytku prywatnego

Japończycy od wielu lat są liderem w zakresie innowacji technologicznych oraz informatycznych, zadziwiając rynek nowymi rozwiązaniami każdego roku, a często i miesiąca. Posiadają olbrzymi budżet, który ma im zapewnić wszystkie niezbędne narzędzia oraz wyposażenie. Nałożenie nacisku na nowe technologie jest tak duże, że nawet sam premier Japonii jest gotowy zrezygnować z kierunków humanistycznych na studiach, byle przyszli studenci skupili się przede wszystkim na wspomaganiu w przyszłości społeczeństwa. Niestety od pewnego czasu, Chiny oraz Korea Południowa zaczynają dorównywać Japonii, dlatego musieli oni zaangażować się w projekt, który umocni ich pozycję.

Powstawało już wiele superkomputerów, które miały się wyróżniać na tle innych niesamowitymi właściwościami oraz przeprowadzaniem w szybszy sposób różnego rodzaju kalkulacji. Jednak to właśnie Japończycy mają szansę stworzyć urządzenie, które rzeczywiście wprowadzi dużą zmianę w życiu codziennym każdego Japończyka.

W jakim celu?

Oczywiście ten projekt nie ma tylko stanąć na czyimś biurku i zachwycać prędkością z jaką można grać w gry komputerowe oraz przejrzystością obrazu. Zostanie on wykorzystany w diagnostyce medycznej, robotyce, a także ma wspomóc tworzenie technologii udoskonalającej inteligentne samochody. Japonia pragnie także wznowić intensywnie prace nad sztuczną inteligencją, co może stać się możliwe tylko przy użyciu superkomputera. Kolejnym celem jest zwiększenie samodzielności pojazdów drogowych, które w momencie zagrożenia miałyby odpowiednio zareagować, w swoich kalkulacjach uwzględniając przede wszystkim bezpieczeństwo kierowcy.

Prace nad superkomputerem mają zostać ukończone już za rok i już zapowiada się, że ma on zostać najszybszym komputerem na świecie.